EPCOS - TDK Electronics B41858C7157M8
B41858C7157M8
Part No.:
B41858C7157M8
Datasheet:
ShinYuaB41858C7157M8.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
274mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
436 mA @ 100 kHz
Impedance:
246 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)