EPCOS - TDK Electronics B41858C8107M000
B41858C8107M000
Part No.:
B41858C8107M000
Datasheet:
ShinYuaB41858C8107M000.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
577mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
354 mA @ 100 kHz
Impedance:
500 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)