EPCOS - TDK Electronics B41858C8187M8
B41858C8187M8
Part No.:
B41858C8187M8
Datasheet:
ShinYuaB41858C8187M8.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
199mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
705 mA @ 100 kHz
Impedance:
180 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)