EPCOS - TDK Electronics B41858C8277M
B41858C8277M
Part No.:
B41858C8277M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41858C8277M.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41858
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
169mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
876 mA @ 100 kHz
Impedance:
153 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)