EPCOS - TDK Electronics B41858C8477M000
B41858C8477M000
Part No.:
B41858C8477M000
Datasheet:
ShinYuaB41858C8477M000.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
104mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
1.272 A @ 100 kHz
Impedance:
94 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)