EPCOS - TDK Electronics B41868R4478M
B41868R4478M
Part No.:
B41868R4478M
Datasheet:
ShinYuaB41868R4478M.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Series:
B41868
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
29mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 150°C
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
2.325 A @ 100 kHz
Impedance:
28 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)