EPCOS - TDK Electronics B41888C6567M
B41888C6567M
Part No.:
B41888C6567M
Datasheet:
ShinYuaB41888C6567M.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
43mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2.024 A @ 100 kHz
Impedance:
40 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)