EPCOS - TDK Electronics B41888C7277M
B41888C7277M
Part No.:
B41888C7277M
Datasheet:
ShinYuaB41888C7277M.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
116mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
900 mA @ 100 kHz
Impedance:
101 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)