EPCOS - TDK Electronics B41888C8157M
B41888C8157M
Part No.:
B41888C8157M
Datasheet:
ShinYuaB41888C8157M.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
308mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
474 mA @ 100 kHz
Impedance:
279 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)