EPCOS - TDK Electronics B41888D7398M
B41888D7398M
Part No.:
B41888D7398M
Datasheet:
ShinYuaB41888D7398M.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
15mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
4.3 A @ 100 kHz
Impedance:
14 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)