EPCOS - TDK Electronics B41889A2827M8
B41889A2827M8
Part No.:
B41889A2827M8
Datasheet:
ShinYuaB41889A2827M8.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
440mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
1.14 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)