EPCOS - TDK Electronics B41889A3108M
B41889A3108M
Part No.:
B41889A3108M
Datasheet:
ShinYuaB41889A3108M.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Series:
B41889
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
320mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
2 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)