EPCOS - TDK Electronics B41889A4108M
B41889A4108M
Part No.:
B41889A4108M
Datasheet:
ShinYuaB41889A4108M.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
270mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)