EPCOS - TDK Electronics B41889A4228M
B41889A4228M
Part No.:
B41889A4228M
Datasheet:
ShinYuaB41889A4228M.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
140mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2.8 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)