EPCOS - TDK Electronics B43455C4158M000
B43455C4158M000
Part No.:
B43455C4158M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB43455C4158M000.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
B43455
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
80mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.9 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
96 mOhms
LeadSpacing:
0.874 (22.20mm)
Size/Dimension:
2.032 Dia (51.60mm)
Height-Seated(Max):
3.217 (81.70mm)