EPCOS - TDK Electronics B43601A2158M
B43601A2158M
Part No.:
B43601A2158M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB43601A2158M.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
B43601
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
65mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.81 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
90 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)