EPCOS - TDK Electronics B43601A5107M
B43601A5107M
Part No.:
B43601A5107M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB43601A5107M.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
B43601
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.09Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
920 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
1.52 Ohms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaB43601A5107M.pdf
1. How to order B43601A5107M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the B43601A5107M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B43601A5107M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of B43601A5107M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B43601B9477M000 B43601A5477M000 B43601B5477M000 B43601A5687M000 B43601A5107M67
Part Number B43601B9477M000 B43601A5477M000 B43601B5477M000 B43601A5687M000 B43601A5107M67
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series B43601 B43601 B43601 B43601 B43601
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 450 V 450 V 450 V 450 V 450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 1.09Ohm @ 100Hz 1.09Ohm @ 100Hz 1.09Ohm @ 100Hz 1.09Ohm @ 100Hz 1.09Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp 10000 Hrs @ 85°C 10000 Hrs @ 85°C 10000 Hrs @ 85°C 10000 Hrs @ 85°C 10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 920 mA @ 100 Hz 920 mA @ 100 Hz 920 mA @ 100 Hz 920 mA @ 100 Hz 920 mA @ 100 Hz
Impedance 1.52 Ohms 1.52 Ohms 1.52 Ohms 1.52 Ohms 1.52 Ohms
LeadSpacing 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)
Size/Dimension 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm)