EPCOS - TDK Electronics B43601A5477M60
B43601A5477M60
Part No.:
B43601A5477M60
Datasheet:
ShinYuaB43601A5477M60.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
230mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.7 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
330 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)