EPCOS - TDK Electronics B43601A9277M60
B43601A9277M60
Part No.:
B43601A9277M60
Datasheet:
ShinYuaB43601A9277M60.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
400mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.61 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
550 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)