EPCOS - TDK Electronics B43601B9567M67
B43601B9567M67
Part No.:
B43601B9567M67
Datasheet:
ShinYuaB43601B9567M67.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
190mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.44 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
270 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)