EPCOS - TDK Electronics B43601E2337M80
B43601E2337M80
Part No.:
B43601E2337M80
Datasheet:
ShinYuaB43601E2337M80.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
270mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.57 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
370 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.268 (32.20mm)