EPCOS - TDK Electronics B43601E2397M60
B43601E2397M60
Part No.:
B43601E2397M60
Datasheet:
ShinYuaB43601E2397M60.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
230mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.77 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
320 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)