EPCOS - TDK Electronics B43601F2567M60
B43601F2567M60
Part No.:
B43601F2567M60
Datasheet:
ShinYuaB43601F2567M60.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
160mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.18 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
220 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)