EPCOS - TDK Electronics B43821A1474M7
B43821A1474M7
Part No.:
B43821A1474M7
Datasheet:
ShinYuaB43821A1474M7.pdf
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
395Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)