EPCOS - TDK Electronics B43851A1105M
B43851A1105M
Part No.:
B43851A1105M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB43851A1105M.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B43851
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
186Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
16 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)