EPCOS - TDK Electronics B43851A1105M8
B43851A1105M8
Part No.:
B43851A1105M8
Datasheet:
ShinYuaB43851A1105M8.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
B43851
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
186Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)