EPCOS - TDK Electronics B43851A9475M000
B43851A9475M000
Part No.:
B43851A9475M000
Datasheet:
ShinYuaB43851A9475M000.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
71Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
42 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)