EPCOS - TDK Electronics B43866A2107M
B43866A2107M
Part No.:
B43866A2107M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB43866A2107M.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B43866
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.3Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
765 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)