EPCOS - TDK Electronics B43866C2476M
B43866C2476M
Part No.:
B43866C2476M
Datasheet:
ShinYuaB43866C2476M.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
320 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)