EPCOS - TDK Electronics B43866F2156M
B43866F2156M
Part No.:
B43866F2156M
Datasheet:
ShinYuaB43866F2156M.pdf
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 250V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
22.1Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
195 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)