EPCOS - TDK Electronics B43867A1686M
B43867A1686M
Part No.:
B43867A1686M
Datasheet:
ShinYuaB43867A1686M.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Series:
B43867
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 140°C
RippleCurrent@LowFrequency:
345 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)