EPCOS - TDK Electronics B43888A1476M000
B43888A1476M000
Part No.:
B43888A1476M000
Datasheet:
ShinYuaB43888A1476M000.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7.1Ohm @ 120Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
580 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)