EPCOS - TDK Electronics B43896C2686M
B43896C2686M
Part No.:
B43896C2686M
Datasheet:
ShinYuaB43896C2686M.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
Series:
B43896
ProductStatus:
Active
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
171mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
1.41 A @ 100 kHz
Impedance:
163 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)