EPCOS - TDK Electronics B65807C0400A048
B65807C0400A048
Part No.:
B65807C0400A048
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Ferrite Cores
Package:
RM 6
Datasheet:
ShinYuaB65807C0400A048.pdf
Description:
FERRITE CORE RM 400NH N48 2PCS
Packaging:
Box
Series:
RM6
ProductStatus:
Active
CoreType:
RM
Material:
Diameter:
N48
InductanceFactor(Al):
Tolerance:
400 nH
Gap:
±3%
EffectivePermeability(µe):
Gapped
InitialPermeability(µi):
274
CoreFactor(ΣI/A)mm-1:
EffectiveLength(le)mm:
0.86
EffectiveArea(Ae)mm²:
26.9
MinimumCoreCrossSection(Amin)mm²:
31.3
EffectiveMagneticVolume(Ve)mm³:
Finish:
840
Height:
Uncoated
Length:
0.246 (6.25mm)