EPCOS - TDK Electronics B81123C1102M289
B81123C1102M289
Part No.:
B81123C1102M289
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaB81123C1102M289.pdf
Description:
CAP FILM 1000PF 20% 500VAC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
B81123* - Y1
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.709 L x 0.197 W (18.00mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)