EPCOS - TDK Electronics B82144A2472K000
B82144A2472K000
Part No.:
B82144A2472K000
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaB82144A2472K000.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.6A 160 MOHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
LBC
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
1.6 A
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
160mOhm Max
Q@Freq:
40 @ 7.96MHz
Frequency-SelfResonant:
100MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz