Solidlite BA0402A-ZBN-020MA
BA0402A-ZBN-020MA
Part No.:
BA0402A-ZBN-020MA
Manufacturer:
Solidlite
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaBA0402A-ZBN-020MA.pdf
Description:
0402 20mA Blue LED
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Color:
Blue
Configuration:
LensColor:
LensTransparency:
Clear
MillicandelaRating:
71.5mcd
LensStyle:
Rectangle with Flat Top
LensSize:
1.00mm x 0.50mm
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
3.3V
Current-Test:
20mA
ViewingAngle:
120°, 128°
MountingType:
Surface Mount
Wavelength-Dominant:
470nm
Wavelength-Peak:
468nm
Features:
Size/Dimension:
1.00mm L x 0.50mm W