Solidlite BA0402A-ZGN-020MA
BA0402A-ZGN-020MA
Part No.:
BA0402A-ZGN-020MA
Datasheet:
BA0402A-ZGN-020MA.pdf
Description:
0402 20MA GREEN LED
Packaging:
Retail Package
Color:
Green
LensTransparency:
Clear
MillicandelaRating:
285mcd
LensSize:
1.00mm x 0.50mm
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
3.3V
Current-Test:
20mA
Wavelength-Dominant:
525nm
Wavelength-Peak:
520nm
Features:
Size/Dimension:
1.00mm L x 0.50mm W