Solidlite BA0402A-ZON-020MA
BA0402A-ZON-020MA
Part No.:
BA0402A-ZON-020MA
Datasheet:
BA0402A-ZON-020MA.pdf
Description:
0402 20MA ORANGE LED
Packaging:
Retail Package
Color:
Orange
LensTransparency:
Diffused
MillicandelaRating:
71.5mcd
LensSize:
1.00mm x 0.50mm
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2V
Current-Test:
20mA
Wavelength-Dominant:
605nm
Wavelength-Peak:
611nm
Features:
Size/Dimension:
1.00mm L x 0.50mm W