Solidlite BA0402B-ZRN-020MA
BA0402B-ZRN-020MA
Part No.:
BA0402B-ZRN-020MA
Datasheet:
BA0402B-ZRN-020MA.pdf
Description:
0402 20MA RED LED
Packaging:
Retail Package
Color:
Red
LensTransparency:
Diffused
MillicandelaRating:
71.5mcd
LensSize:
1.00mm x 0.50mm
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2V
Current-Test:
20mA
Wavelength-Dominant:
624nm
Wavelength-Peak:
632nm
Features:
Size/Dimension:
1.00mm L x 0.50mm W