Bivar Inc. BC5500-W-S-24
BC5500-W-S-24
Part No.:
BC5500-W-S-24
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Industrial Lighting - Task Lighting
Package:
Datasheet:
BC5500-W-S-24.pdf
Description:
LED ENGINE C5500 3100K 24 STRIP
Packaging:
Tube
Series:
Coastline C5500
ProductStatus:
Obsolete
IlluminationColor:
White, Warm
LuminousFlux:
760lm
Length:
24.00 (609.6mm)
Profile(WxH):
0.83 x 0.47 (21.0mm x 12.0mm)
Power-Rated:
10.0W
Voltage-Supply:
24VDC
Features:
HousingMaterial:
Aluminum (Al)
RatedLife:
50,000 Hours
TerminationStyle:
Cable with Connector
OperatingTemperature:
0°C ~ 40°C