Boxco BC-CTS-081308
BC-CTS-081308
Part No.:
BC-CTS-081308
Manufacturer:
Boxco
Category:
Boxes
Package:
Datasheet:
ShinYuaBC-CTS-081308.pdf
Description:
BOX PC CLEAR 5.118L X 3.150W
Packaging:
Bulk
Series:
S
ProductStatus:
Active
ContainerType:
Box
Size/Dimension:
5.118 L x 3.150 W (130.00mm x 80.00mm)
Height:
3.346 (85.00mm)
Area(LxW):
16.1in² (104cm²)
Design:
Lift-Off Screw Cover
Material:
Plastic, Polycarbonate/Fiberglass
Color:
Light Gray, Clear Cover
Thickness:
Features:
Flame Retardant, Sealing Gasket, Wall Mount
Ratings:
IP66, IP67, NEMA 4X,6, UL 508A