Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233410684
BFC233410684
Part No.:
BFC233410684
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC233410684.pdf
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MKT334
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
275V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.024 L x 0.335 W (26.00mm x 8.50mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)