Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233616334
BFC233616334
Part No.:
BFC233616334
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC233616334.pdf
Description:
CAP FILM 0.33UF 20% 630VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MKP336 1
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
275V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.220 L x 0.512 W (31.00mm x 13.00mm)
Height-Seated(Max):
0.906 (23.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)