Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233620225
BFC233620225
Part No.:
BFC233620225
Datasheet:
ShinYuaBFC233620225.pdf
Description:
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RADIAL
Series:
MKP336 2
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
310V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 110°C
Size/Dimension:
1.220 L x 0.591 W (31.00mm x 15.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)