Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233621474
BFC233621474
Part No.:
BFC233621474
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC233621474.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MKP336 2
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
310V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.024 L x 0.276 W (26.00mm x 7.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)