Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236822225
BFC236822225
Part No.:
BFC236822225
Datasheet:
ShinYuaBFC236822225.pdf
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RADIAL
Series:
MKT368
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.295 W (26.00mm x 7.50mm)
Height-Seated(Max):
0.768 (19.50mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)