Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236823475
BFC236823475
Part No.:
BFC236823475
Datasheet:
ShinYuaBFC236823475.pdf
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RADIAL
Series:
MKT368
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.181 L x 0.394 W (30.00mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.906 (23.00mm)
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)