Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236862334
BFC236862334
Part No.:
BFC236862334
Datasheet:
ShinYuaBFC236862334.pdf
Description:
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL
Series:
MKT368
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
250V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.181 L x 0.453 W (30.00mm x 11.50mm)
Height-Seated(Max):
0.965 (24.50mm)
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)