Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237051562
BFC237051562
Part No.:
BFC237051562
Datasheet:
ShinYuaBFC237051562.pdf
Description:
CAP FILM 5600PF 10% 400VDC RAD
Series:
MKT370
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
220V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
0.283 L x 0.098 W (7.20mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.256 (6.50mm)
LeadSpacing:
0.200 (5.08mm)